اعطای تسهیلات به طرح های توسعه ای در روستاها

اعطای تسهیلات به طرح های توسعه ای در روستاها/ پرداخت ۷۱ درصد کل اعتبارات دهیاری ها در دولت یازدهم

معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با بیان اینکه وزارت کشور از روستائیانی که برای توسعه روستاها برنامه ارائه کنند، حمایت می کند، گفت: در این راستا تسهیلات به طرح های توسعه ای در روستاها پرداخت می شود.

به گزارش ایرنا، سعیدرضا جندقیان بیدگلی روز یکشنبه ۵ شهریور در جریان بازدید از روستاهای شهرستان ایلام اظهار کرد: تاکید دولت تدبیر و امید بر پایداری نظام روستایی است، این به معنای آسفالت و انجام کارهای عمرانی در روستاها نیست، بلکه تاکید ما به معنای توسعه پایدار روستایی است.

وی افزود: ایجاد سیاست‌ های تشویقی از سوی دولت برای ماندگاری جمعیت در روستا، سیاست ‌گذاری در زمینه افزایش بهره ‌وری تولیدات کشاورزی و روستایی، ایجاد شبکه های بازاریابی برای تولیدات روستایی و ساماندهی و بهسازی کالبدی روستاها به‌ منظور مکان ‌یابی اماکن گردشگری از عوامل مؤثر در ماندگاری جمعیت در روستاها است.

معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور به توسعه روستاهای هدف گردشگری اشاره کرد و یادآور شد: استان ایلام دارای قابلیت های اکولوژیک و انسانی خوبی است که می تواند در عرصه گردشگری فعالیت های مناسبی داشته باشد.

جندقیان با اشاره به حمایت سازمان شهرداری ها و دهیاری ها از طرح های درآمدزا در روستاها، گفت: از طرح های توسعه ای روستائیان حمایت جدی می شود، اگر طرح ها مبتنی بر اشتغالزایی مطمئن برای محیط روستا (ایجاد بازارچه های محلی و منظومی در روستاها) ارائه شود تسهیلات پرداخت خواهد شد.

معاون امور دهیاری های کشور از افزایش ۲ برابری اعتبارات تخصیصی به استان ایلام نسبت به سال گذشته خبر داد و افزود: باید در صدد ایجاد شرایطی باشیم تا محیط روستا به محیطی از لحاظ اشتغال ، عدالت اجتماعی و اقتصادی برسد.

معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور همچنین در جریان این سفر در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در ایلام با اشاره به اینکه اعتباری معادل ۷۹ هزار میلیارد ریال در مدت چهار سال فعالیت دولت یازدهم به دهیاری های سراسر کشور پرداخت شده است ، گفت: دهیاری ها ۷۱ درصد کل اعتبارات خود را از دولت یازدهم دریافت کردند.

سعیدرضا جندقیان اظهار کرد: از بدو تاسیس دهیاری ها در سال ۸۲ تا پایان سال ۹۵ وزارت کشور اعتباری معادل ۱۱۰ هزار میلیارد ریال برای روستاها اختصاص داده که بیش از ۷۲ درصد آن در دولت یازدهم بوده است.

وی افزود: دولت یازدهم تمام تلاش خود را معطوف حل مشکلات روستاییان و توسعه مناطق روستایی کرده که نمونه ای از آن را می توان به کاهش سود تسهیلات روستائیان توسط پست بانک از ۱۲ به ۸ درصد اعلام کرد.

معاون امور دهیاری ها از افزایش ۱۵ درصدی سهم روستاها در مالیات بر ارزش افزوده خبر داد و یادآور شد: سهم ارزش افزوده برای کلان شهرها در گذشته ۲۰ درصد، سایر شهرها ۶۰ درصد و مناطق روستایی ۲۰ درصد لحاظ می شد که با تاکیدات وزارت کشور و ارگان های ذیربط روستایی، مجلس شورای اسلامی قانون خوبی در این خصوص اعمال کرد که اثرات آن در آذرماه سال جاری نمایان خواهد شد.

جندقیان تاکید کرد: بر اساس این قانون، سهم ارزش افزوده در کلان شهرها از ۲۰ درصد به ۱۲، در سایر شهرها از ۶۰ درصد به ۵۳ و در روستاها از ۲۰ درصد به ۳۵ درصد افزایش خواهد یافت.

وی با اشاره به ۳۳ هزار و ۵۰۰ دهیاری در کشور، توسعه روستاها را نیازمند تغییر رویکرد ذکر کرد و گفت: در حال حاضر اتخاذ راهکارهایی برای خودکفایی دهیاری ها و درون زایی توسعه روستایی نیازی ضروری است.

به گزارش ایرنا، معاون امور دهیاری ها به همراه مدیرکل دفتر برنامه ریزی و مدیریت توسعه روستایی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور از روستاهای طولاب، حیدرآباد، جعفر آباد، میدان، زردالو آباد شهرستان ایلام بازدید کرد و از نزدیک در جریان فعالیت های صورت گرفته در سطح روستاها قرار گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

1 + هجده =

فهرست