برگزاری نشست کارگروه تعاونی دهیاریهای کشور

برگزاری نشست کارگروه تعاونی دهیاریهای کشور

هشتمین نشست کارگروه شرکت‌ تعاونی دهیاری‌ها چهارم شهریور از سوی معاونت امور دهیاری های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور در این سازمان تشکیل شد. به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور،کارگروه مذکور در راستای اهداف معاونت امور دهیاری‌ها در زمینه بررسی وضعیت موجود و چالش‌های پیش‌ روی شرکت‌های تعاونی دهیاری‌ها و همچنین ارائه راهکارهای قانونی و اجرایی مناسب برای تقویت و توانمندسازی آن‌ها تشکیل شد.

اعضای این کارگروه شامل ‌نماینده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، نمایندگان دفاتر امور روستایی و شوراهای استانداری‌های گیلان، گلستان و مرکزی و کارشناسان دفاتر برنامه‌ریزی و مدیریت توسعه روستایی و هماهنگی عمرانی و خدمات روستایی و سایر دفاتر ذی‌ربط سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور می‌باشند.

در این نشست سه دستور کار شامل ارائه نتایج بازدید‌های دفاتر امور روستایی و شوراهای استانداری‌های عضو کارگروه از شرکت‌های تعاونی دهیاری‌ها، اولویت‌بندی موضوعات احصاء شده از نتایج بازدیدهای استانداری‌ها از تعاونی دهیاری‌ها و بررسی راهکارهای پیشنهادی برای نظارت بیشتر بر تعاونی‌های مذکور مورد بحث و تبادل نظر اعضاء قرار گرفت.

پس از جمع‌بندی مباحث و بررسی راهکارهای اجرایی، توجه به آموزش مستمر، انتظام‌بخشی به امور مالی تعاونی‌ها (شفاف بودن و تصویب صورت‌های مالی)، برگزاری مجامع عمومی سالیانه، منظم و به روز بودن دفاتر قانونی (روزنامه و کل) و تصویب بودجه سالیانه، آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های تعاونی توسط مجمع عمومی از مهمترین موضوعات مورد بحث بود و در این راستا مقرر شد همچنان بازدید از شرکت‌های تعاونی دهیاری‌ها از طریق همکاری مشترک دفاتر امور روستایی و شوراهای استانداری‌ها و ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان‌ها و در قالب شیوه‌نامه ابلاغی انجام و پیگیری‌های لازم برای رعایت قوانین و مقررات مربوط، رفع نواقص موجود و اصلاح رویه‌های نادرست صورت پذیرد.

همچنین مقرر شد به منظور ارتقای سطح آگاهی و دانش اعضای هیات مدیره، بازرسان و مدیران‌عامل تعاونی دهیاری‌ها، محورهای آموزشی عمومی و تخصصی مورد نیاز توسط سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تعیین و برای برگزاری دوره‌های آموزشی به استانداری‌ها و شرکت‌های تعاونی دهیاری‌ها ابلاغ شود.

از سوی دیگر با توجه به گزارش‌های دریافتی از استان‌ها و ضرورت آگاهی‌بخشی به مدیران و دست‌اندرکاران تعاونی دهیاری‌ها، مقرر شد نکات قانونی و کاربردی در زمینه‌های مرتبط با قوانین و مقررات بخش تعاون، امور مالی تعاونی‌ها و امور مالیاتی شرکت‌ها، آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های تکلیفی تعاونی‌ها توسط سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور احصاء و به استانداری‌ها ابلاغ شود.

از دیگر تصمیمات اتخاذ شده در این نشست، پیگیری برگزاری نشست ملی رابطین تعاونی استانداری‌ها و اعلام عناوین اطلاعات مورد نیاز سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور و استانداری‌ها به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی جهت طراحی سایت و نرم‌افزار کاربردی تعاونی دهیاری‌ها بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

17 − 9 =

فهرست