خدمات موجود روستا

خدمات ارتباط جمعی:

از لحاظ امکانات ارتباطی باید بیان کرد که در روستای مزرعچه امکان دسترسی به تلفن ثابت و تلفن همراه برای اهالی مسیر است. همچنین تجهیزات مورد نیاز برای ارتباطات مانند ADSL موجود می باشد. دفتر ICT روستایی نیر وجود داشته و روستا دارای صندوق پست و مخابرات می باشد. مخابرات روستا علاوه بر نقش مخابراتی خود به عنوان دفتر پست روستا نیز ایفای نقش می نماید.

خدمات بهداشتی:

امکانات بهداشتی روستا شامل یک خانه بهداشت روستایی می باشد که اهالی روستا از آن بهره برداری می نمایند و جهت دریافت خدمات درمانی بالاتر بایستی به مرکز بهداشتی درمانی دیزیچه و جهت مراجعات بیمارستانی به شهر مبارکه و اصفهان مراجعه نمایند. خدمات قابل ارائه در خانه بهداشت خیرساز زهرای مرضیه مزرعچه :

  • امور بهداشتی شامل ثبت اطلاعات بهداشتی خانوارها (تشکیل پرونده بهداشتی برای هر خانوار)
  • واکسیناسیون
  • مراقبت از زنان باردار و اطفال زیر ۸ سال
  • تنظیم خانواده
  • آموزش های بهداشتی برای جمعیت روستایی
  • ارسال آمار و اطلاعات از روستا به مراکز بهداشضت شهرستانها
  • مبارزه با بیماریها (بیماری یابی و درمان برخی از بیماری ها)

خدمات دفع فاضلاب و زباله:

روستا فاقد شبکه جمع آروی فاضلاب است و دفع فاضلاب به صورت چاه جذبی بوده و تخلیه ان توسط ماشین سیار صورت میگیرد.. سیستم دفع زباله نیز به صورت سنتی، دو روز در هفته از مقابل منازل توسط دهیای جمع آوری می گردد و فضولات حیوانی نیز در معابر در خارج از روستا دفع می گردد.

خدمات تاسیسات

روستا دارای شبکه آب لوله کشی، گاز و برق می باشد. آب شرب روستا از چاه تامین و از طریق لوله کشی به سطح روستا انتقال پیدا می کند و تمام بافت مسکونی روستا مجهز به گاز و برق می باشند. برق روستا از شبکه برق سراسری اصفهان تامین می شود.

خدمات تامین انرژی

این روستا به غیر از تامین وخت (انتقال گز ار طریق لوله) به روستای گلگون به هیچ سکونتگاه دیگری خدمت رسانی نمی کند.

خدمات آموزشی

در سطح روستای مزرعچه در حال حاضر یک واحد دبستان مختلط وجود دارد که به اهالی روستا خدمت رسانی می کند. دانش آموزان در مقاطع بالاتر بایستی به واحد های آموزشی موجود و دایر در دیزیچه مراجعه کنند و برخی نیز از امکانات آموزشی شهر مبارکه استفاده می نمایند و برای تحصیل در رشته های خاص نیز بایستی به شهر اصفهان مراجعه نمایند.

خدمات تجاری

روستا دارای تعدادی واحدهای تجاری فعال می باشد که خدمات مورد نیاز اهالی روستا را مرتفع می کنند. در سایر موارد نیز اهالی روستا متناسب با نیاز خود به روسیاهای مجاور و یا شهر دیزیچه و در سطح بالاتر به مبارکه و فلاورجان و اصفهان مراجعه می کنند.

خدمات فرهنگی و مذهبی

روستای مزرعچه دارای دو باب مسجد می باشد که یکی در محله پایین و دیگری در محله بالا واقع شده است. نماز جماعت در مسجد، اغلب شبها برگزار می گردد چرا که اهالی روستا اکثرا تا بعد از ظهر در خارج از روستا مشغول به فعالیت هستند.

خدمات تفریحی- ورزشی

 روستای مزرعچه دارای دو قطعه زمین ورزشی در شمال روستا می باشد که یکی مربوط به بازی فوتبال و دیگری مربوط به بازی والیبال می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

8 + 17 =

فهرست