روستای الکترونیک

روستای الکترونیک

روستای الکترونیک، از کاربرد فضای مجازی و تغییر ساختار و عملیات داخلی و خارجی دولت به منظور امکان تبادلات الکترونیکی ما بین بخش های مختلف دولت، مردم و کسب وکارها و ارائه خدمات عمومی یکپارچه و با کیفیت به روستاییان، کسب و کارها و صنعت، افزایش میزان دسترس پذیری روستاییان به خدمات، توانمندسازی روستاییان از طریق دسترسی به اطلاعات و به تبع آن افزایش اختیار مردم، مشارکت مردم، تقویت دانش جامعه، افزایش ابتکارات نوین، بهبود کارایی و اثربخشی دولت و افزایش میزان پاسخگویی دولت به روستاییان شکل گرفته است.

روستای الکترونیکی، را می توان روستائی دانست که در آن، مردم به کاربردهای متفاوت فناوری، نظیر دولت الکترونیکی، تجارت الکترونیکی و آموزش الکترونیکی، دسترسی داشته و امور روزانه خود را در زمینه کشاورزی ،دامداری و دادوستد از این طریق انجام میدهند .در واقع روستای الکترونیکی نقطه دسترسی روستاییان به جهان خارج با کمتــــــرین هزینه است که شرایطی را مهیا میسازد تا روستاییان مجبور نباشند برای انجام عملیات محدود به ‏شهرها مراجعه کنند. روستای الکترونیک با توسعه روستاها از مهاجرت روستاییان به شهرها می کاهد و زمینه را برای پیشرفت و توسعه روستاها توسط روستاییان فراهم می آورد. هدف از ایجاد روستای الکترونیک فراروی توسعه و مدیریت یکپارچه روستاها، تحول شگرف در توسعه دستاوردهای فناوری اطلاعات و ارائه زیر ساخت های اینترنتی، جهت توسعه اطلاع رسانی و ارائه خدمات دستگاههای اداری و شرکتها و موسسات می باشد. روستا بایستی توانایی خدمت رسانی ۲۴ ساعته به مردم را داشته باشد و این مهم جز با الکترونیک بودن جامعه روستایی، بخش های خدمات رسان دولتی به روستاییان مسیر نخواند شد. از آنجایی که در راستاها، دهیاری و شوراهای اسلامی که واسط اصلی ما بین روستاییان و دولت می باشد میتواند در این راستا نقش بسزایی ایفا کند. این سازمان ها فارغ از محدودیت های زمانی و مکانی با بهره گیری از فناوری اطلاعات، این توان را خواهند داشت تا خدمات خود را به صورت سریع، قابل دسترس و امن در ۲۴ ساعت به مردم و روستاییان ارائه دهند. در واقع با ایجاد فضایی برای تبادل نظرات روستاییان، امکاندریافت خدمات از طریق اینترنت و اطلاع رسانی فعالیت های بروز روستا می توان زمینه های بهبود و رشد روستا را فراهم آورد.

مزایای روستای الکترونیک

  • تسهیل در گردآوری و تدوین اطلاعات روستا، تامین دسترسی مردم به این اطلاعات و امکان اشتراک گذاری دانش مردم روستا در جهت تکمیل مستندات روستا (ویکی روستا)
  • تسریع در روند توسعه روستاها از طریق معرفی فرصتهای سرمایه گذاری در روستا و جذب سرمایه گذاران
  • تسهیل در توسعه و رشد اقتصادی در روستا با معرفی محصولات تولیدی، صنایع دستی و سوغات روستا
  • جذب گردشگران داخلی و خارجی با معرفی جاذبه های طبیعی ، تاریخی ، گردشگری و آئین های شفاهی و اجتماعی و فرهنگ ناملموس روستا
  • اعتماد سازی عمومی با شفاف سازی فعالیتهای روستایی
  • توسعه مشارکت عمومی مردم در اداره امور روستا
  • ایجاد فضای رقابتی سالم در روستا با معرفی افراد موفق و برجسته و خدمات ماندگار آنان به روستا
  • توسعه مهارتهای فردی و اجتماعی روستائیان با ارائه مستندات آموزشی طبقه بندی شده مورد نیاز آنان
  • حذف و یا کاهش هزینه حمل و نقل و ترافیک مردم به مرکز بخش ، شهرستان و یا استان با دسته بندی ، معرفی و تسهیل دسترسی به خدمات الکترونیکی و  اطلاع رسانی دستگاههای دولتی و عمومی
  • کمک به افزایش درآمد عمومی روستا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

15 − 12 =

فهرست