معاون سازمان شهرداری‌ها: یک پنجم جمعیت کشور حاشیه‌نشین هستند

معاون امور دهیاری سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور تعداد حاشیه‌نشینان در کشور را طبق آمار رسمی حدود ۱۱ میلیون و ۳۷۰ هزار نفر عنوان کرد و گفت: آمار واقعی خیلی بیشتر است و امروز ۱۶ میلیون معادل یک پنجم جمعیت کشور حاشیه نشین هستند.

به گزارش ایسنا، سعیدرضا جندقیان در همایش روز دهیاری‌ها که با حضور استاندار سمنان و نماینده مردم سمنان، مهدی‌شهر و سرخه و جمعی از دهیاران استان در مجتمع کلاهدوز شهمیرزاد برگزار شد، گفت: این آمار از حاشیه نشینی، حاصل برنامه‌های ناکارآمد و بی‌تدبیری است که در روستاها اجرا می‌شود.

وی با بیان اینکه ما امروز دچار تحول درونی در روستاها هستیم، گفت: امروز آینده روستاها را به سه واژه توسعه، تغییر رویکرد و اشتغال روستایی گره زده‌اند و از آن به تحول درونی در روستاها نام برده می‌شود، مقوله اشتغال روستایی تکرار مکررات است و تکرار زیاد آن بی‌فایده شده است، این همه بودجه را روانه اشتغال روستایی کردیم، اما آخر چه شد؟

معاون امور دهیاری سازمان شهرداری‌ها اضافه کرد: ما امروز در نظام برنامه‌ریزی دچار بیماری شدیم، برنامه‌های ما شکل اجناس داخل انباری کارخانه را پیدا کرده است، خیلی از برنامه‌های داخل انباری منقضی شده است و ما فقط از آخرین برنامه‌هایی که ارائه شده است صحبت می‌کنیم، با هر برنامه‌ای که به داخل انباری می‌گذاریم، برنامه‌های قبلی را منقضی می‌کنیم.

جندقیان تصریح کرد: ما در کشور دارای منابع نفتی و غیرنفتی زیادی هستیم، ولی هنوز رویکرد ما برای توسعه، بر مبنای نیازها است، و توجهی به زیرساخت‌های موجود در کشور نداریم و این مشکل حاد نخواهد شد مگر با درایت مدیران توانمند که برنامه‌های کارآمد ارائه دهند و این برنامه‌ها داخل انباری منقضی نشود.

وی از کاهش حدود ۱۵ درصدی تولیدات ناخالص روستایی در بخش کشاورزی در کشور خبر داد و گفت: تولیدات ناخالص بخش کشاورزی حاصل از عرصه‌های روستایی حدود ۲۵ سال گذشته، بالغ بر ۲۵ درصد بوده است، اما این رقم در پایان سال ۱۳۹۵، به حدود ۱۰.۲ درصد کاهش پیدا کرده است.

جندقیان تفکیک تولیدات روستایی و عشایری، تحول دورنی در روستاها و نوسانات ارز و دلار را در کاهش تولیدات ناخالص روستایی موثر دانست و گفت: علاوه بر این، با مقوله شهرهای کشاورزی روبرو هستیم، تا ۲۰ سال آینده، ۷۰ درصد تولیدات ناخالص بخش کشاورزی از اطراف کلانشهرها خواهد بود.

وی اظهار داشت: امروز در کشور ۲۸ دستگاه و ارگان برای توسعه روستا برنامه ارائه می‌کنند، اما چقدر توانسته ایم در توسعه روستاها نقش مثبت و اثرگذار داشته باشیم؟ خیلی از این برنامه‌ها، وارد انباری می‌شوند و منقضی می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

9 + سیزده =

فهرست